Poznaj nas

Grupa Robocza ds. Ginekologii Senologicznej

Grupa Robocza ds. Ginekologii Senologicznej jest nieformalnym stowarzyszeniem, stanowiącym zespół osób o różnych zainteresowaniach naukowych i zawodowych, dla których ważna jest senologia. Naszym celem jest wprowadzenie senologii do codziennej praktyki ginekologicznej. Aby ten cel zrealizować będziemy publikować materiały edukacyjne, artykuły naukowe oraz proponować wytyczne do konsultacji środowiska ginekologicznego i innych środowisk medycznych.

Zalecenia

Naszym pierwszym zadaniem jest zaproponowanie zaleceń postępowania w przypadku wycieku z brodawki sutkowej. Pracujemy nad podręcznikiem „Senologia”, którego pierwszy tom zamierzamy wydać w 2026 roku.

WŁADZE

Zarząd

Przewodniczący

Marcin Śniadecki

Wiceprzewodniczący

Paulina Jaworek

Martyna Danielkiewicz

Sekretarz

Martyna Danielkiewicz

Amelia Banaszak

Skarbnik

Amelia Banaszak

Członek Zarządu

Lucyna Jurewicz

Członkowie i Korespondenci

Członkowie

Członkowie-korespondenci

Zalecenia

Naszym pierwszym zadaniem jest zaproponowanie zaleceń postępowania w przypadku wycieku z brodawki sutkowej. 

Pracujemy nad podręcznikiem „Senologia”, którego pierwszy tom zamierzamy wydać w 2026 roku.

Fragment listu do Ministerstwa Zdrowia ws senologii (bez literatury):

“Stany lekarski i akademicki opierają się na niesieniu pomocy bliźniemu i na edukacji młodszych pokoleń. Jako młodzi ginekolodzy i położnicy, w szczególności, nauczyliśmy się stawiać na pierwszym miejscu wyższy rodzaj dobra – dobro społeczeństwa. Każdy rozsądny lekarz praktykujący w Polsce zgodzi się z tym stwierdzeniem, że kobieta z większością problemów ginekologicznych zgłosi się do ginekologa. Gruczoł piersiowy w naszym kraju nie należy do ginekologii, ale kobieta z problemem związanym z gruczołem piersiowym (problemem senologicznym) nie ma również właściwego specjalisty. Choć do onkologa nie potrzeba skierowania, kobiety nie mają poczucia, że muszą iść „aż tam”, a poza tym – onkolodzy zajmują się leczeniem, nie diagnozowaniem. Pacjentki oczekują od ginekologa-położnika, że będzie się znać na gruczole piersiowym – niestety tak nie jest. Kto ma więc się znać?

(…)

Nowotwory złośliwe i choroby serca stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce, 
a wskaźniki śmiertelności z powodu raka piersi, pomimo, jak się zdaje, światowego poziomu leczenia, należą do najwyższych wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym na świecie, nawet uwzględniając obie płci w tej statystyce. Jego częstość występowania stale wzrasta, rok po roku. W kwestii specjalizacji, która interesuje się jedną chorobą, istnieje specjalizacja od nadciśnienia tętniczego – nazywa się hipertensjologią. Jednak kto, pragnąc specjalizować się w chorobach piersi, będzie chciał wybrać specjalizację z senologii – nie znajdzie jej.

(…)

Występuję w imieniu grupy specjalistów, naukowców i studentów medycyny, która bada problem raka piersi u młodych kobiet. Tworzymy Grupę Roboczą ds. Ginekologii Senologicznej (GRGS). Zadanie, jakie przed sobą stawiamy, to (wspólnie z Sekcją Senologii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, PTGiP) wprowadzenie senologii (tj. nauki o gruczole piersiowym) do codziennej praktyki w Polsce. Funkcjonuje ona jako odrębna dziedzinaw wielu krajach zachodniej Europy: przede wszystkim w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii i we Włoszech. Kobiety w krajach, które uznają senologię za specjalizację lekarską, mogą się poszczycić ok. 10% lepszym rokowaniem. Ogniskiem tej dziedziny jest USG piersi. Pragniemy, by zmiany zachodzące w Polsce przyspieszyć i prosić Panią Ministrę o wsparcie w rozwoju senologii.

(…)

Prezentacja programu profilaktycznego raka piersi w formie planu wprowadzenia senologii w Polsce na wielu płaszczyznach pokazałaby, że moglibyśmy w niedalekiej przyszłości znacznie obniżyć koszty leczenia chorych na raka piersi kobiet ze wszystkich grup wiekowych. Nasza propozycja zakładałaby na pierwszym miejscu otworzenie możliwości zatrudnienia w breast units ginekologów-senologów, a także wprowadzenie kursu specjalizacyjnego z USG piersi (a najlepiej z senologii). Pacjentka, jeśli tylko chce, powinna móc zgłosić się do swojego ginekologa na USG piersi po 25. roku życia, a ten nie powinien jej odmawiać tego badania ani w żadnym razie opierać się na badaniu palpacyjnym w poradzie dla niej. Podobnie jak zgłasza się na badanie cytologiczne szyjki macicy lub na wykonanie testu na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego o typie wysokiego ryzyka, powinna móc zgłosić się na USG piersi do swojego ginekologa. Ministerstwo Zdrowia nie formułuje bezpośredniego zalecenia w zakresie USG piersi. Tym listem upominamy się również o takie rekomendacje i deklarujemy, że możemy je stworzyć, wskazując ciało zdolne do jego realizacji.”

Marcin Śniadecki, Grupa Robocza ds. Senologii Ginekologicznej

GRGS_final

Zapraszamy do kontaktu w sprawie naszej aktywności lub członkostwa:
[email protected] lub [email protected]

PARTNERZY

Wspieramy rozwój senologii

Zapraszamy do odwiedzenia strony Niemieckiego Towarzystwa Senologii.

Przewodniczący

Marcin Śniadecki

Wiceprzewodniczący

Paulina Jaworek

Sekretarz

Martyna Danielkiewicz

Skarbnik

Amelia Banaszak

Członek Zarządu

Lucyna Jurewicz

Office Hours

Location hours

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Monday
8:00am-5:00pm
Tuesday
8:00am-5:00pm
Wednesday
8:00am-5:00pm
Thursday
8:00am-5:00pm
Friday
8:00am-5:00pm
Saturday
8:00am-12:00 noon
Sunday
Office closed
0 +

Years of experience

0 %

Patient satisfaction

0 k+

Healthy smiles

0 %

Cure rate for cancer